2.2. Завдання. Створи кристал (50 балів)

ДОМАШНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ТА СПОСТЕРЕЖЕННЯ

Виростити кристал у домашніх умовах не так уже й важко. Приготуйте кухонну сіль, склянку або іншу скляну посудину, нитку, скріпку та олівець (рисунок 2.1). Процес вирощування кристала проходить у кілька етапів.

Рисунок 2.1 - Вирощування кристалів в домашніх умовах

Наповніть склянку холодною водою (краще взяти дистильовану воду) і помістіть у ємність із теплою водою (50-60 °С).

Додайте побільше харчової солі (за приблизними підрахунками, 195 г кухонної солі (або 150-200 г мідного купоросу) на 0,5 л води). Упродовж 5-7 хв сіль повинна розчинитися. У процесі можна трохи підігрівати воду й додавати ще солі. Усе ретельно перемішуйте.

Щоб домогтися насиченого розчину, додавайте сіль до тих пір, поки ви не помітите осад на дні склянки. Це сигнал, що розчин досяг потрібної консистенції. (Краще перелити отриманий розчин в іншу ємність, позбувшись осаду).

Робимо «затравку». Для цього виберіть великий кристалик солі та покладіть його на дно склянки. Можна закріпити його на нитці в центрі так, щоб кристалик не торкався стінок і дна. Для цього прив’яжіть нитку до олівця й покладіть його зверху. У ролі «затравки» може слугувати й прив’язана до кінця нитки скріпка.

Склянку потрібно зберігати за кімнатної температури. Щоб захистити її від пилу, покладіть зверху серветку. Без потреби склянку краще не переміщувати.

Процес зростання кристала почнеться відразу, а через кілька днів уже стане помітним.

Подбайте про збереження готового кристала. Можна покрити його прозорим .паком для нігтів. Це захистить кристал від випаровування води і не дозволить йому розсипатися.

Можна спробувати виростити кристал не тільки з харчової солі, а й з мідного купоросу, цукру, брому та інших речовин.

Фотографії Ваших кристалів прохання розміщувати на форумі, всім буде дуже цікаво. Дякую!