Метрологія та інформаційно-вимірювальні технології
Метрологія як наука виникла в стародавньому світі, коли з’явилась необхідність введення єдиних уявлень про розміри, ваги, час. Без цього розвиток торгівлі, взаємного обміну товарів, будівництва був би неможливим.
Метрологія – це наука про вимірювання, методи і засоби забезпечення їх єдності і потрібної точності. Метрологія – не тільки наука, а і область практичної діяльності людини.
Вимірювання займають більше половини часу, що виділяється на дослідження, розробку, виробництво і експлуатацію пристроїв та систем. Розвиток нових технологій в промисловості вимагає підвищення точності вимірювань. Тепер інтенсивно розвиваються нанотехнології, для яких характерні вимірювання розмірів в мільйони разів менше міліметра.
Чим більші вимоги до якості продукції, що випускається, тим важливіша роль метролога на виробництві. Він відповідає за організацію і проведення вимірювань, забезпечення єдності вимірювань, періодичну повірку (калібрування) контрольно-вимірювальних приладів. Головна роль належить метрологам в галузі сертифікації продукції, узгодження стандартів України з європейськими стандартами і створенні нових стандартів.
Неправильні показання приладів на багатьох технічних системах можуть привести до аварій і катастроф. Щоб цього не трапилось, працюють різні метрологічні служби та організації.
В останні роки метрологія починає проникати в галузі, що є далекими від техніки, наприклад, в соціологію, економіку, де даються оцінки різних показників, що еквівалентно вимірюванню в технічних системах.
Кваліфікований метролог, з одного боку, - це творчий спеціаліст, який має глибокі знання з математики, фізики, інженерних наук і здатний ще на етапі проектування технічної системи обґрунтувати вимірювальні операції, які необхідно здійснити для досягнення технологічних вимог. З іншого боку, це консервативна людина, яка на всіх етапах дослідження, розробки і експлуатації виробів вимагає додержання державних стандартів. Фактично він є юристом в області техніки.