Section outline

  • Дисципліна

    ЕКОНОМІКА І ФІНАНСИ ПІДПРИЄМСТВА


    Мистецтво ведення господарства - дар чи практична навичка

    Мета дисципліни: формування у здобувачів вищої освіти – майбутніх фахівців сучасного економічного мислення і системи спеціальних знань про базові поняття щодо господарсько-фінансової діяльності підприємства, змісту її окремих напрямів та їх взаємозв'язку, системи показників, що їх характеризують, та правил ефективного управління господарсько-фінансовою діяльністю підприємства.

    Розробник курсу: к.е.н., доцент кафедри менеджменту Яна Вікторівна Догадайло 



  • Підприємство як суб`єкт  господарювання, його місце в системі ринкових відносин. Підприємство як суб’єкт та об’єкт ринкових відносин. Організаційно-економічні умови функціонування підприємства. Поняття економічного суверенітету, самоокупності та самофінансування.

    Зовнішнє середовище функціонування підприємства, його характеристика. Ринок та його інфраструктура: торговельно-посередницька, виробнича, фінансово-кредитна, інформаційно-інноваційна, соціальна та інші. Державний регуляторний механізм діяльності підприємства. Пряме державне регулювання діяльності підприємства, економічні важелі регулювання.

    Види підприємства та їх класифікація. Економічні особливості різних видів підприємств. Об’єднання підприємств.

    Напрями та види діяльності підприємства, права в питаннях планування та розвитку залучення та використання ресурсів, розпорядження прибутком.

  • Зміст та основні принципи планування діяльності підприємства. Поняття та види планів, систематизація планів підприємства.

    Технологія планування діяльності підприємства. Цільові характеристики діяльності підприємства, їх класифікація, вимоги до формування. Залежність цілей господарювання від стадій життєвого циклу. Дерево цілей  та його побудова.

    Стратегічне планування діяльності підприємства. Види стратегій діяльності. Вибір та розробка стратегії. Діагностика реалізації обраної стратегії.

    Тактичне і оперативне планування. Система планів економічного та соціального розвитку підприємства.

    Методи планування окремих показників господарсько-фінансової діяльності. Оцінка якості планів підприємства.

  • Загальна характеристика, систематизація та методи вимірювання продукції, що виробляє та реалізує підприємство. Поняття «номенклатура та асортимент продукції, що виробляється», «товарна», «валова», «чиста», «реалізована продукція», «валовий оборот підприємства».

    Товарна політика підприємства і механізм її здійснення. Життєвий цикл товару та його значення для розробки товарної політики підприємства. Формування асортименту товарів та управління ним. Розробка товарної марки та здійснення її правової охорони.

  • Зміст, завдання та місце виробничої програми в системі господарських планів підприємства.

    Інформаційне забезпечення обґрунтування виробничої програми підприємства. Методичні інструменти аналізу виконання виробничої програми. Маркетинговий аналіз як умова формування програми випуску продукції.

    Фактори, що визначають обсяги виробництва та реалізації продукції. Планування параметрів виробничої програми: послідовність, методи. Визначення необхідного й можливого обсягів виробництва та реалізації продукції. Умови та критерії оптимізації обсягів випуску продукції у конкурентному середовищі.

    Ресурсне забезпечення виробничої програми підприємства. Визначення потреби підприємства у матеріальних ресурсах. Обґрунтування оптимальної партії постачання матеріальних ресурсів.

    Аналіз та планування обсягів реалізації продукції підприємства.

    Оперативне виробниче планування обсягів, ритмічності виробництва та сезонності реалізації продукції.

    Резерви зростання обсягів виробництва та реалізації продукції.

  • Поняття виробничої потужності підприємства, його структурних підрозділів, окремих шток, основного виду обладнання. Інформаційна база та послідовність розрахунку виробничої потужності підприємства.

    Фонд часу роботи обладнання та методика його визначення.

    Системи і методи визначення потужності підприємства. Специфіка розрахунку виробничої потужності у різних галузях економіки.

    Динамічні показники виробничої потужності. Баланс виробничої потужності підприємства. Взаємозв’язок виробничої потужності та пропускної спроможності підприємства.

    Фактори, що впливають на ефективність використання виробничої поту класифікація і характеристика. Резерви зростання виробничої потужності підприємства.

  • Поняття та види економічних ресурсів.

    Поняття потенціалу і ресурсного потенціалу підприємства. Складові ресурсного потенціалу та їх взаємозв’язок.

    Взаємозв’язок окремих елементів ресурсного потенціалу підприємства. Критерій оптимізації структури ресурсного потенціалу.       

    Чинники, що обумовлюють рівень використання ресурсного потенціалу. Основні підвищення ефективності ресурсного потенціалу підприємства.

  • Сутність активів підприємства та їх місце в системі ресурсного забезпечення діяльності. Класифікація активів підприємства. Характеристики підприємства, що визначають особливості формування його активів.

    Поняття, склад та класифікація необоротних активів підприємства. Особливості необоротних активів підприємства як складової його ресурсів.

    Сутність, класифікація та особливості відтворення основних засобів підприємства. Амортизація як інструмент відтворення основних засобів та джерело формування фінансових ресурсів: поняття, методи нарахування. Методичні інструменти оцінки стану, руху та ефективності використання основних засобів підприємства.

    Нематеріальні активи підприємства: сутність, класифікація, призначення, особливості формування та відтворення.

    Довгострокові фінансові інвестицій підприємства: поняття, класифікація, методи оцінки.

    Оборотні активи підприємства: економічна сутність та класифікація. Відмітні характеристики оборотних активів як складової ресурсів підприємства. Поняття та особливості та особливості кругообігу оборотних активів підприємства. Сутність та методика оцінки виробничого, операційного і фінансового циклів підприємства.

    Запаси як складова ресурсного забезпечення підприємства: сутність, класифікація, види вартості та методи оцінювання вибуття.

    Дебіторська заборгованість підприємства як складова економічних ресурсів підприємства: сутність, склад, види вартості, призначення та класифікація.

    Сутність і класифікація грошових активів підприємства та їх еквівалентів. Відмітні особливості грошових активів як складової майнових ресурсів підприємства. Особливості кругообігу грошових активів підприємства та інструменти його забезпечення.

    Методичні інструменти аналізу активів підприємства.

    Обґрунтування планового обсягу активів підприємства: завдання, етапи та методи.

    Резерви прискорення оборотності активів підприємства.